Forum użytkowników Hondy Prelude 3 Generacji





Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Opinia a ciaglosc OC 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 17 cze 2013, 21:57
Posty: 49
Lokalizacja: Kraków
Auto:: BA4
silnik: B20A9
W związku z tym że nasze Prelki wchodzę w wiek "pełnej dojrzałości motoryzacyjnej" zastanawia mnie jedna kwestia. Pewnie dla wielu z Was Honda nie jest samochodem codziennym, bo takim jest ekonomiczny rodzinny dupowoz. Pewnie i z tego powodu Preludy spędzają u nas więcej czasu w garażu niż na drodze, zwłaszcza w zimie. Znalazłem ostatnio artykuł na temat pewnego wozu który jest zwolniony z ciągłości płacenia OC (a te jak każdy wie z każdym rokiem jest coraz wyższe). Zwolnienie te jest z tytułu wydania opinii przez rzeczoznawcę ze względu na szczególne znaczenie pojazdu dla historii motoryzacji. Nie chodzi tu o żółte blachy, to już inna bajka. Takie orzeczenie może być przyznane pojazdom powyżej 25lat od pierwszej rejestracji a samochody powyżej 40lat są z miejsca zwolnione ustawowo. Mam nadzieję ze nie był ten temat już poruszany na forum, nie znalazłem nic takiego.
Pytanie brzmi czy ktoś już coś takiego ma lub osobiście się z tym spotkał? Czy faktycznie może się to opłacać (jak wyglądają wtedy koszta ubezpieczenia okresowego)? Czy trudne takie orzeczenie w PZM uzyskać i co się na nie składa?
Oczywiście gdy samochód z takim orzeczeniem nie ma w danym momencie opłaconego OC nie może wyjechać na droge.

Z ustawy o ubezpieczeniach OC
Art 2.

11) pojazd historyczny:

a) pojazd zabytkowy w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym,
b) pojazd wpisany do księgi inwentarza muzealiów zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencjonowania dóbr kultury w muzeach,
c) pojazd mający co najmniej 40 lat,
d) pojazd mający co najmniej 25 lat i uznany przez uprawnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

Art. 27. 1. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy niż 12 miesięcy, zwaną dalej "umową ubezpieczenia krótkoterminowego", można zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest:

5) pojazdem historycznym

. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów historycznych, można zawrzeć na czas nie krótszy niż 30 dni.

Art. 29. 1. Posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych:
1) najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego, z wyjątkiem pojazdów historycznych;
2) przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. b, oraz pojazdów historycznych;



27 gru 2016, 0:20
Zobacz profil
Aktywny Zlotowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2012, 8:35
Posty: 3267
Lokalizacja: Otwock
Auto:: forester SJ XT, lexus ct 200h
silnik: 2.0 DIT, 5ZR
Wycena rzeczoznawcy i papierkologia będą kosztowały tyle co OC na kilka lat. I tak będziesz musiał wykupowac ja na pół roku a będzie to co najmniej połowa składki rocznej. Podana definicja jest niemal identyczna jak auta zabytkowego na żółte blachy. A tak na marginesie, ile płacisz rocznie za OC?

_________________
Części do prelude III gen


27 gru 2016, 0:28
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 cze 2013, 21:57
Posty: 49
Lokalizacja: Kraków
Auto:: BA4
silnik: B20A9
Na taką odpowiedz nie liczyłem no ale trudno :P
Jeśli mnie pamięć nie myli to było to cos ok 650zl które właśnie powoli dobiega końca. Zastanawiam się ile zapłacę teraz.


27 gru 2016, 0:34
Zobacz profil
Aktywny Zlotowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2012, 8:35
Posty: 3267
Lokalizacja: Otwock
Auto:: forester SJ XT, lexus ct 200h
silnik: 2.0 DIT, 5ZR
To dużo nie płacisz, choć pewnie nie masz maks zniżek albo dostałeś zwyżkę za wiek lub szkodowosc. Generalnie powinieneś płacić ok 550-600 zł. Kiedy kończy Ci się OC? Jak w styczniu to przedłużaj juz teraz bo po pierwsze po nowym roku będzie jeszcze drożej a po drugie im wcześniej wykupujesz polisę tym taniej płacisz. Taki myk ze zwyzką dla tych co kupują polisę na ostatnią chwilę.

_________________
Części do prelude III gen


27 gru 2016, 1:12
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 cze 2013, 21:57
Posty: 49
Lokalizacja: Kraków
Auto:: BA4
silnik: B20A9
W takim razie jutro sie za to zabieram!


27 gru 2016, 1:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 05 gru 2012, 18:00
Posty: 505
Lokalizacja: Wołczyn
Auto:: ba,cb,ab
silnik: 12/16v.
Moja dwójka skończyła w tym roku 30 lat.
Przypadkiem byłem w pzu w sprawie innego ubezpieczenia, więc poprosiłem o wyliczenie składki OC też na nią, ok 3ch tygodni przed zakończeniem obecnej polisy.
Wyszło 270 zł.
Normalnie zapłaciłbym ok 900 zł - doliczono jednak dodatkową zniżkę za 30ste urodziny.
Bez orzekania jakiegoś geniusza że 'auto jest stare=zabytkowe', tymbardziej bez kolorowych tablic.

_________________
I n s t o c k W e t r u s t.


27 gru 2016, 9:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 kwi 2014, 16:16
Posty: 5
Lokalizacja: opole
Auto:: 745i cafe racer
silnik: N62
Gdy auto ma wiek powyżej 25lat to można skorzystać z dodatkowej zniżki 70% w pzu jako auto zabytkowe.Nie trzeba opini rzecz.czy żółtych tablic.czyli gdy masz zniżkę 60% to do tych 60 dostajesz jeszcze 70%.warunek nie może być szkody w ostatnim roku i trzeba zapisać się obojętnie do jakiego Polskiego Związku Motorowego PZM i wykupić kartę asisstans za 70zl..Można kilka pojazdów tak ubezpieczyć. Oferta weszła w życie w 2012roku i nawet nie każdy agent ubezpieczeniowy o tym wie.
https://www.google.pl/url?sa=t&source=w ... mXMGDZ5-Pw


Ostatnio edytowano 27 gru 2016, 20:54 przez przem, łącznie edytowano 1 raz



27 gru 2016, 10:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2014, 15:29
Posty: 183
Lokalizacja: Głogów
Auto:: Prelude
silnik: B20A9
@up żebym o tym wiedział wcześniej ;/ kilka dni temu poszedł przelew na nowy rok :mur: :)


27 gru 2016, 19:28
Zobacz profil
Na czym polega bądź jakie są procedury bycia człowiekiem PZM? Jest to skomplikowane? Czy po prostu kupujemy pakiecik za 138zl i automatycznie możemy mieć niższe OC ?


06 sty 2017, 10:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013, 19:49
Posty: 162
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Auto:: MAZDA MX5 NA / LEXUS IS300 SC
silnik: 1.8 Turbo / 3.0 2JZ
przem napisał(a):
Gdy auto ma wiek powyżej 25lat to można skorzystać z dodatkowej zniżki 70% w pzu jako auto zabytkowe.Nie trzeba opini rzecz.czy żółtych tablic.czyli gdy masz zniżkę 60% to do tych 60 dostajesz jeszcze 70%.warunek nie może być szkody w ostatnim roku i trzeba zapisać się obojętnie do jakiego Polskiego Związku Motorowego PZM i wykupić kartę asisstans za 70zl..Można kilka pojazdów tak ubezpieczyć. Oferta weszła w życie w 2012roku i nawet nie każdy agent ubezpieczeniowy o tym wie.
https://www.google.pl/url?sa=t&source=w ... mXMGDZ5-Pw



W chwili obecnej nie jest to takie kolorowe ;/
Skuszony całym tym -70 najpierw opłaciłem składke w lokalnym automobilklubie (120zł) a dopiero potem udałem się do PZU i okazało się że standardowo moja Mama (bo na nią preluda jest ubezpieczona) miałaby do zapłacenia blisko 3000zł więc od tego dostałem zniżke -70% i wyszło tyle co w link4 bez żadnych automobilklubów...
Mama ma prelude zarejestrowaną od 5 lat (wcześniej nie miałą auta zarejstrowanego na siebie przez conajmniej 10lat) i od 15lat nie miała stłuczki...

Morał z tego taki że PZU zajebiś*** podskoczyło z OC

_________________
Charade 1.0D + Charade 1.0B -> Prelude 3 B20A5 -> CIVIC EG5 D16Z6 -> Saxo 1.5D -> Charade GTTi 1.0T -> Prelude 3 B20A5 4WS + Toyota MR2 AW11 -> Charade 4WD -> MX5 NBfl 1.8 -> Clio II 1.5 DCI + MX5 NA 1.8 Turbo


05 lut 2017, 0:11
Zobacz profil

Dołączył(a): 05 gru 2012, 18:00
Posty: 505
Lokalizacja: Wołczyn
Auto:: ba,cb,ab
silnik: 12/16v.
boczak91 napisał(a):
Morał z tego taki że PZU zajebiś*** podskoczyło z OC

Być może w Twoim przypadku.
U każdego składka OC wygląda inaczej.
Najtańsze OC jakie udało mi się znaleźć w ciągu ostatnich 10 lat - tydzień temu, PZU,- połowę taniej niż u innych.

_________________
I n s t o c k W e t r u s t.


05 lut 2017, 1:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2016, 21:57
Posty: 465
Lokalizacja: Siedlce
Auto:: BA4 EX Dual Trup
silnik: B20A3
nikolai66 napisał(a):
boczak91 napisał(a):
Morał z tego taki że PZU zajebiś*** podskoczyło z OC

Być może w Twoim przypadku.
U każdego składka OC wygląda inaczej.


Dokładnie ale warto się zainteresować. Dziś opłaciłem składkę w PZU i OC wyszło mi 448 zł za cały rok. Wysokość składki rocznej w PZM to 78 zł za podstawowy pakiet assistance, także nie jest to jedynie opłata za członkostwo ale przede wszystkim dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy dla każdego auta posiadacza karty, także nie zaszkodzi mieć. Przy okazji jest zniżka w PZU, więc myślę, że warto zapytać ile wynosiłaby składka dla Preli i odjąć sobie od tego 70%. Będzie wiadomo, czy gra warta świeczki ;).


25 wrz 2017, 17:50
Zobacz profil
Aktywny Zlotowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lis 2012, 20:50
Posty: 409
Lokalizacja: Warszawa
Auto:: Prelude BA4; Accord CW1
silnik: B20A9/A5; R20A3
Zapomniałem napisać, że w maju też dołączyłem do PZM.
I tak jak GreenShadow napisał, 78zł za podstawowy assistance i w tym jest członkostwo.
Ze zniżką dla aut 25+ w PZU (wszystko załatwiane mailowo przez stronę PZM) na prelę zarejestrowaną w warszawie wyszło mi 496 zł.
Trochę taniej niż płacę za Civica 1,4 z 99r...
Chociaż w sumie nie wiem po co mi to OC skoro nie jeżdżę...

_________________
ObrazekObrazek


25 wrz 2017, 23:44
Zobacz profil
Aktywny Zlotowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2012, 8:35
Posty: 3267
Lokalizacja: Otwock
Auto:: forester SJ XT, lexus ct 200h
silnik: 2.0 DIT, 5ZR
Ja bez żadnego członkostwa 624zl za gole OC w Axa. Taniej się w mojej strefie nie da. Nie wiem czy dla 100zl oszczędności chciałoby mi się zapisywać do PZM. Ale mam 3 auta więc może... Na każde miałbym zniżkę ?

_________________
Części do prelude III gen


26 wrz 2017, 6:54
Zobacz profil
Aktywny Zlotowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lis 2012, 20:50
Posty: 409
Lokalizacja: Warszawa
Auto:: Prelude BA4; Accord CW1
silnik: B20A9/A5; R20A3
Na każde starsze niż 25 lat, którego jesteś właścicielem.
Masz dobre ceny za OC.

_________________
ObrazekObrazek


26 wrz 2017, 14:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group szablony forum phpbb3

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL