|
Strona 1 z 1
|
[ Posty: 5 ] |
|
Skok tłoka a moc i moment obrotowy
| Autor |
Wiadomość |
|
kdwapl
Dołączył(a): 05 kwi 2014, 15:29 Posty: 191 Lokalizacja: Głogów
Auto:: Prelude
silnik: B20A9
|
To dlaczego w F1 i w ogóle w sportach motorowych jest baaaardzo mały skok tłoka?
|
| 11 mar 2015, 16:43 |
|
 |
|
preludolec
Dołączył(a): 02 gru 2012, 12:23 Posty: 188
Auto:: BA2 ED7
silnik: B20A1 D16A9
|
kdwapl, co najmniej z dwóch powodów, silniki F1 mogą mieć maksymalnie 1,6 litra pojemności, a im większy skok tłoka tym większa pojemność silnika no i przede wszystkim, te silniki mają się kręcić do 15 tys obrotów, a duży skok tłoka wprowadza ograniczenia co do obrotów, takiego silnika wysoko nie zakręcisz, bo się rozleci. Chodzi o to, że im wyższy skok tłoka tym wyższa prędkość poruszania się tłoka w cylindrze w stosunku do obrotów silnika, a przez to większe tarcie i obciążenie wału napędowego, dodatkowo rośnie też siła odśrodkowa.
|
| 11 mar 2015, 18:47 |
|
 |
|
kdwapl
Dołączył(a): 05 kwi 2014, 15:29 Posty: 191 Lokalizacja: Głogów
Auto:: Prelude
silnik: B20A9
|
Kiedyś w F1 były silniki 2.4L i większe i miały duuzo KM i Nm i bardzo mały skok tłoka. Wcześniej była też Alfa 155 Ti o tak małym skoku tłoka, o którym ponoć ówczesna F1 mogła pomarzyć. I co? Z tego wychodzi, że im większe RPM tym więcej mocy, ale ja tam się nie znam, inżynierem mechanikiem nie jestem. btw, obecnie w F1 jest ograniczenie do 15k RPM, ale nikt do tylu nie kręci, bo pod kagańcem jest też ilosć paliwa  Realnie silniki kręcą do 11-12kRPM max ps; offtop się robi, można by te posty przenieść gdzieś..
|
| 11 mar 2015, 19:40 |
|
 |
|
Gywer
Aktywny Zlotowicz
Dołączył(a): 01 maja 2012, 17:12 Posty: 119 Lokalizacja: xxx
Auto:: mr2 ae86 accIVg
silnik: 4age f23vtec, f22
|
Podstawą przy takich rozważaniach jest zrozumienie terminów moc i moment obrotowy. Moment obrotowy to siła z jaką w danej chwili silnik działa na skrzynię biegów, a ta po przełożeniu tej siły przekazuje ją dalej na koła. Moc to tenże moment w funkcji obrotów. Dla tego wysokoobrotowe silniki wykazują dużą moc, pomimo stosunkowo niskiego momentu obrotowego- po prostu ten moment mamy dostępny w szerszym zakresie obrotów, a ponieważ moc to moment razy obroty, to podniesienie obrotów odcinki z 5 do 7,5 tys. obrotów wygeneruje nam kosmiczną moc +50%. Załóżmy że mamy silnik ze sporym zapasem wytrzymałości- często spotykane w np. silnikach fiata 8v - np. nieśmiertelne 1.2 montowane do seicento. Podniesienie odcinki przy tuningu daje tunerowi na wstępie potężny przyrost mocy a klientowi wykres z hamowni którym może pochwalić sie w internetach. Jeśli jednak dobrze się przyjrzymy, mamy spory zakres zupełnie bezużytecznych w codziennej jeździe obrotów, które mogą się jedynie przydać na krętym torze, bo pozwolą na rzadsze zmiany biegów, ogólnie jednak jak moment spada, to lepiej zmienić bieg, niż kręcić nie wiadomo po co... dla tego też mówi się że do jazdy służy moment obrotowy, moc to sztuczny twór. Często auto o wyższym momencie, ale niższej mocy (np.turbo diesle) mają lepsze przyspieszenie i elastyczność niż auta z silnikami wysokoobrotowymi.
_________________ mechanika, elektronika, swapy, części,LPG, doradztwo. 697pięć dwa cztery354.
|
| 11 mar 2015, 22:46 |
|
 |
|
preludolec
Dołączył(a): 02 gru 2012, 12:23 Posty: 188
Auto:: BA2 ED7
silnik: B20A1 D16A9
|
Wracając do konstrukcji silnika... Co się kryje za wysokim skokiem tłoka? Czop korbowy jest przesunięty dalej na zewnątrz względem osi wału, a co to daje? Przedłużone jest ramię siły działającej na wał podczas suwu pracy, a to przekłada się bezpośrednio na zwiększenie momentu działającego na wał. Prosty przykład, na pewno nie raz korzystaliście z "przedłużki" odkręcając śrubę/nakrętkę która nie chciała puścić. Zwiększaliście wtedy moment odkręcania śruby i śruba puszczała - identycznie sytuacja przedstawia się w silniku z większym skokiem tłoka. Takie silniki nie mogą się kręcić bardzo wysoko z przyczyn opisanych przeze mnie powyżej i przez to nie osiągną dużych mocy (wyjaśnił to Gywer) natomiast są w stanie wygenerować znacznie większy moment niż silniki z krótkim skokiem. kdwapl, ok, ale wdaj się w szczegóły, bo co znaczy "duuuzo KM i Nm"?? Czego było więcej? KM czy Nm? Odpowiem Ci - KM. Gdyby teraz to 2.4 L osiągnąć z dużego skoku tłoka i mniejszej średnicy tłoka to miałbyś silnik generujący więcej Nm niż KM przy czym nie mógłby on się kręcić tak wysoko. Rozumiesz?
|
| 12 mar 2015, 11:42 |
|
|
|
Strona 1 z 1
|
[ Posty: 5 ] |
|
Kto przegląda forum |
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości |
|
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników
|
|